Finale Ligure (IT)

FINALE LIGURE (WŁOCHY)
Typ obozu: ENDURO
Cena: 2200pln

Wiosna 2018
9-18.03 (dostępność: PYTAJ)
16-25.03 
(dostępność: PYTAJ)                         
23-31.03 (dostępność: PYTAJ)                                   
6-15.04 (dostępność: PYTAJ)
13-22.04 (dostępność: PYTAJ)

Jesień 2018
EWS week 21-30 wrzesień (dostępność: 3)
28.09-7.10 (dostępność:5)
5-14.10 (dostępność:8)
12-21.10 (dostępność:8)

Finale to wyjątkowe miejsce. Połączenie gór i morza tworzy niesamowity klimat, a dodatkowo można tu jeździć praktycznie cały rok!

Liguria to zachodnia część Włoch położona nad Morzem Śródziemnym pokryta pasmami gór - Alp Nadmorskich. Najpopularniejszym ośrodkiem do jazdy na rowerze jest Finale Ligure, gdzie cyklicznie odbywają się prestiżowe zawody Enduro World Series.

Finale to przepiękne, stare miasteczko położone nad morzem u stóp gór. Jest doskonałą bazą wypadową do pobliskich miejscówek - Noli, Calice Ligure czy Orco Feglino. Samo miasteczko jest niezwykle klimatyczne - pełne kawiarenek i restauracji, gdzie można wypić espresso i zjeść doskonałą pastę czy pizzę. 

Okolica Finale oferuje mnogość szlaków Enduro o zróżnicowanej trudności, począwszy od flow'owych i szybkich tras po techniczne, usiane skałami, wąskie ścieżki. Znajdziemy tu kilkadziesiąt tras położonych na kilku masywach górskich, wszystkie w zasięgu 45 minut jazdy busem. W bezpośredniej okolicy Finale znajdują się wzgórza: San Bernardino i Caprazzopa oraz płaskowyż Le Manie - tam można bez problemu dostać się rowerem i tam też wyjeżdżamy na poranne wycieczki. Przewyższenie do pokonania rowerem to ok 300m w pionie. Dojazdy drogami asfaltowymi, szutrowymi i singlami.

To co widać na tej mapie to tylko niektóre z tras oficjalnie zaznaczonych na Trailforks!


Dodatkowo, niezależnie do pory roku, można liczyć na słoneczną pogodę! Temperatury we wrześniu i październiku oscylują w zakresie 20-25 stopni, a zimą i wczesną wiosną 15-20! 

screen-shot-2016-10-06-at-10-21-05

Temperatury w marcu zwykle oscylują w okolicy 15-18 stopni, czyli idealnie na rower!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JAKI ROWER?
Optymalnym rowerem jest oczywiście rower typu Enduro o skoku 160mm, ale rowery typu all mountain (130-140mm) pod wprawnym riderem też bez problemu poradzą sobie w tym terenie. Rower najlepiej wyposażyć we wzmacniane opony - przynajmniej coś w stylu Maxxis Exo lub typu 2-ply. Dużym udogodnieniem będzie sztyca zdalnie regulowana.

Idealny rower na Finale - 160mm skoku, z dobrymi oponami i sztycą regulowaną.

DLA KOGO?
Trasy w Finale Ligure są zróżnicowane, ale generalnie są dość wymagające. Jeśli jesteś początkującym riderem dla którego wyzwaniem jest Superflow na Rychlebach czy bielski Twister to Finale może nie być dobry wyborem. Odnajdą się tu natomiast osoby średnio zaawansowane i zaawansowane oraz miłośnicy skał i technicznych singli. Niektóre sekcje potrafią zaskoczyć nawet bardzo doświadczonych riderów. Nie bez powodu corocznie gości tu Enduro World Series!

Finale to raj dla riderów enduro, ale pamiętaj tamtejsze trasy to nie Superflow!

DOSTĘPNOŚĆ MIEJSC
Dostępność miejsc jest pokazana przy każdym terminie na górze oferty. Jeśli jest informacja "dostępność: pytaj" oznacza to, że grupa jest pełna, ale można się zapisać na listę rezerwową na wypadek gdyby ktoś z danej grupy zrezygnował. Jeśli jesteś zainteresowany danym terminem, a grupa jest pełna, zadzwoń do nas - może coś się uda zaradzić!

ZGŁOSZENIE i PŁATNOŚĆ
Aby się zapisać na wyjazd, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się w dziale ZAPISY
Następnie należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500pln w ciągu 7 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji (dane do wpłaty będą w mailu potwierdzającym)
Reszta kwoty płatna przed wyjazdem przelewem lub w dniu wyjazdu gotówką w PLN lub równowartością w Euro.

Jeździmy w kameralnych 8-osobowych grupach.

 WYJAZD
Z Polski wyjeżdżamy w piątek
Warszawa - 12.00
Łódź - 14.00
Wrocław - 17.00
Dokładne godziny zbiórki mogą się różnić w zależności od danego wyjazdu i są do ustalenia indywidualnie z uczestnikami.

 Jedziemy busem 9-cio osobowym, rowery jadą w środku lub na specjalnej przyczepie przystosowanej do przewozu rowerów.
Podróż do Finale z Warszawy zajmuje około doby w zależności od ruchu, więc na miejscu zwykle jesteśmy w sobotę popołudniu.
Rozpakowujemy się i kwaterujemy. Jeśli czas pozwoli to możemy przejechać się na rowerach lub przejść na plażę.

 UWAGA! Istnieje możliwość przelotu samolotem do Mediolanu, podczas gdy bagaże i rower są dowożone przez nas busem. Szczegóły drogą mailową lub telefoniczną.

busik

Na górę na szczęście nie trzeba pedałować - riderzy wywożeni są autem, a rowery jadą wygodnie na specjalnie przystosowanej przyczepie.

JAZDA
Jazdę zaczynamy w niedzielę. Nasz rozkład będzie wyglądał podobnie każdego dnia. Śniadanie jemy około godziny 9. Po śniadaniu wychodzimy na rower, zwykle około godziny 10.30. Jeździmy kilka godzin potem przerwa na szybką pizzę i znowu jazda. Wracamy do apartamentu około godziny 17-18. Ten schemat będziemy powtarzać regularnie przez cały tydzień.  

SZCZEGÓŁOWY PLAN JAZDY (może się różnić w zależności od warunków pogodowych i stopnia zaawansowania grupy)

Dzień 1 - niedziela (La Rugetta/DH Woman/Rollercoaster/Madonna Della Guardia)
11.00 wyjazd z miasteczka, podjazd rowerem na górę San Bernardino, zjazd trasą La Rugetta. Następnie podjazd przez La Grottę na płaskowyż Le Manie, zjazd trasą DhDonne lub San Michele. Powrót do Finale ok godziny 15. Przerwa. O 16 wyjazd busem na przełęcz Melogno, Zjazd trasą Rollercoaster oraz Madonna Della Guardia. Powrót do Finale ok godziny 18.

Dzień 2 - poniedziałek (Rollercoaster/Toboga di Canova, Bondi Trail)
10.30 - rano od razu wyjeżdżamy busem i jeździmy  na trasie Rollercoaster 2x, następnie zjazd trasą Toboga di Canova do Isallo. Potem dojazd rowerem na górę Caprazoppa i zjazd trasą Bondi.

Dzień 3 - wtorek (Base NATO/Crestino/Super Groppo/Rocche Gianche/Andreassa/DH Men)
10.30 - wyjazd busem na Bazę Nato, następnie zjazd trasami Base Nato i Crestino, Crestino variante EWS 2016. Przedostajemy się na trasę Super Groppo Upper, następnie zjazd z Roche Gianche. Objeżdżamy dolinę i wspinamy się na trasę Andreassa, następnie krótki podjazd pod La Grottę. Krótka przerwa w La Groccie i zjazd trasą DH Men.  (trasy z drugiego dnia EWS 2016)

Dzień 4 - środa (Toboga di Canova)
Jako, że po trzech dniach jazdy można odczuwać narastające zmęczenie ten dzień traktujemy jako odpoczynek. Rano relaksujemy się w miasteczku lub na plaży. Od 14  jazda na trasie Toboga di Canova, którą powtórzymy ok 3-4 razy wyjeżdżając busem.

Dzień 5 - czwartek (Karma/Bric Tampa/X-men)
Wypoczęci po lajtowej środzie wybieramy się na epicką wycieczkę czyli Monte Carmo, najwyższy szczyt w Ligurii. Wyjeżdżamy busem do starego fortu na przełęczy Melogno 1050mnpm, następnie podjeżdżamy na Monte Carmo 1386mnpm. Samo dostanie się na szczyt będzie raczej wypychem, bo jest dość stromo. Zjeżdżamy trasą Karma do miejscowości Verzi, następnie podjeżdżamy na trasę Bric Tampa i zjeżdżamy do Isallo. Potem przedostajemy się na górę Caprazoppa i zjeżdżamy trasą X-Men prosto do Finale.
( Trasy z pierwszego dnia EWS 2017)

Dzień 6 - piątek (Dolmen/Baza Nato)
Szósty dzień to nasz ostatni dzień jazdy, więc robimy klasyki Finale Ligure. Rano podjeżdżamy rowerami na San Bernardino i zjeżdżamy jednym z najstarszych traili w Finale - Dolmen. O 13 wyjazd na bazę NATO i jazda na trasach: Base NATO, 115, Sentiero H.

WAŻNE! Trasy w Finale Ligure są zarządzane i utrzymywane przez organizację Finale Outdoor Resort. Aby uniknąć ich erozji i degradacji panuje tu zasada, że podczas opadów (które na szczęście zdarzają się stosunkowo rzadko) nie wywozimy się busem na trasy. Podczas złej pogody jeździmy tylko rowerami  i po trasach o przeważającym podłożu skalistym.

UWAGA! Z założenia nie jest to wyjazd stricte szkoleniowy, ale na życzenie możliwe jest przeprowadzenie zajęć z techniki jazdy grupowo lub indywidualnie - do ustalenia na miejscu. Zajęcia z techniki odbywamy w części przedpołudniowej.

 

DSC_1964

Lokalne trasy nigdy się nie nudzą!

WYŻYWIENIE
Śniadania jemy na miejscu w apartamencie: pieczywo, masło, wędlina, ser, jajka, parówki, dżem, płatki itp w formie bufetu.
Inne posiłki we własnym zakresie. Można skorzystać z w pełni wyposażonej kuchni w apartamencie lub stołować się w lokalnych restauracjach i barach. Przykładowe ceny z restauracji:
Pizza 5-10 euro
Spaghetti 7-10 euro
Owoce morza 12-15 euro
Stek wołowy 15-25euro

W okolicy jest supermarket, kawiarnie, kilka znakomitych pizzerii, spaghetteria oraz lodziarnia.

finale_obiad

Wieczorami można dobrze zjeść i napić się lokalnego wina. Wybór knajp jest imponujący.

SERWIS
Na miejscu dysponujemy w pełni wyposażoną skrzynką narzędziową. Jest też duża pompka serwisowa, kompresor Airshot do pompowania opon tubeless, zestaw do odpowietrzania hamulców Shimano i Sram, zestaw do odpowietrzania sztyc Reverb, zapasowe części: tarcze, hamulce, przerzutka, zębatki narrow wide, linki, pancerze itp.

Warto zabrać ze sobą:
- kilka dętek oraz łatki (ew. zestaw naprawczy do opon typu tubeless)
- podręczny zestaw kluczy imbusowych (tzw.scyzoryk)
- łyżki do opon
- zapasowy hak przerzutki
- zapasowe klocki hamulcowe
- zapasową spinkę do łańcucha
- nietypowe narzędzia do waszych rowerów

 Na miejscu jest kilka dobrych (i niedrogich) serwisów i sklepów rowerowych, więc w razie większej awarii można tam bez problemu naprawić nawet poważne usterki. 

POWRÓT
Zwykle wyjeżdżamy z Finale w sobotę rano.
Godziny dojazdu do poszczególnych miast są następujące:
Wrocław 6.00
Łódź 9.00
Warszawa 11.00  

 CENA ZAWIERA:
- przejazd na trasie Warszawa - Finale Ligure - Warszawa
- transport roweru i bagażu
- transport busem do tras
- zakwaterowanie w apartamencie
- śniadania 7x
- szkolenie z techniki jazdy dla chętnych

UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenie uwzględniające uprawianie sportu należy wykupić indywidualnie we własnym zakresie - ma je w ofercie praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Osoby dużo jeżdżące mogą rozważyć całoroczne wysokogórskie ubezpieczenie sprzedawane internetowo w iexpert.pl pod nazwą BEZPIECZNY POWTÓT (koszt ok 240pln/rok).  Ewentualnie można wyrobić sobie kartę EKUZ w NFZ

 Zapraszamy na tydzień jazdy w słońcu po najlepszych trasach enduro w Europie!!! 

KONIECZNIE ZOBACZ FILM ODDAJĄCY KLIMAT WYJAZDU AUTORSTWA RAFAŁA (dzięki Rafał za super pamiątkę!)